Lavrovdan İdlib açıklaması

0
89

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İdlib’de “gerilimi azaltma bölgesi”nin kurulmasına yönelik Türkiye, İran ve Rusya arasında yürütülen görüşmelerde önemli ara kaydedildiğini söyledi.İlişkili Haberler

  • ABD'den "Rusya İdlib'i vurur" uyarısı

Rusya’nın Vladivostok kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Serget Lavrov, Astana sürecini başlatan taraflar arasında İdlib’de kurulması planlanan, gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili istişarelerin devam ettiğini belirtti.

Lavrov, “Türk, İranlı ve Rus uzmanlar arasında İdlib’de ‘gerilimi azaltma bölgesi’nin kurulmasına yönelik yürütülen görüşmelerde önemli ara katedildi. İdlib’de kurulması planlanan gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili anlaşmanın detayları ve uygulama şekliyle ilgili görüşmeler sürüyor. Yakın gelecekte bu konuda daha detaylı haberler verebilmeyi umuyoruz” diye konuştu.

Rusya, Türkiye ve İran arasında Astana’da mayıs ayında imzalanan anlaşmayla İdlib’i de içeren dört “gerilimi azaltma bölgesi” üzerinde uzlaşma sağlanmıştı.

ASTANA’DA YENİ TUR 13-15 EYLÜL’DE

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Astana görüşmelerinde yeni turun 13-15 Eylül tarihlerinde yapılacağını duyurmuştu.

SAVAŞIN GÖLGESİNDE BAYRAM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin