Tartışmalı referandum sonrası Irak ve IKBY arasında ilk temas

0
95

Irak basını IKBY’nin Erbil ve Süleymaniye havaalanlarına gözlemci gönderilmesi konusunda Bağdat ile görüşmeyi kabul ettiğini öne sürdü. Öte yandan, Irak Başbakanı İbadi, ülkenin bütünlüğü ve bölgenin güvenliğini tehdit eden planlara karşı caydırıcı adımlar atacaklarını ifade etti.

Irak medyasında yer alan habere göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) Ulaştırma Bakanı Mevlüt Murat gözlemci gönderilmesi konusunda merkezi hükümetle görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Buna göre, görüşme tartışmalı referandum sonrasında Bağdat ve Erbil arasındaki ilk resmi temas olma niteliğini taşıyor.

“TEHDİT İÇEREN PLANLAR İÇİN CAYDIRICI ADIMLAR ATACAĞIZ”

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi‘nin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştüğü ifade edildi.

İbadi, görüşmede, Irak’ın bütünlüğü ve bölgenin güvenliğini tehdit eden planlara karşı caydırıcı adımlar atacaklarını ifade ederek, “Önceliğimiz, kurtarma operasyonlarını tamamlamak ve tüm Irak vatandaşlarının güvenlik ve istikrarını sağlamak” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Irak’ın birliği ve istikrarını desteklediklerini ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) tartışmalı referandumunu reddettiklerini aktardı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin