Rusyanın Suriyedeki üssüne saldırı 10 asker yaralandı

0
62

Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim üssüne havan saldırısı düzenlendiği iddia edildi. Saldırıda 10 askerin yaralandığı ve 7 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.İlişkili Haberler

  • Suriye'de Rus helikopteri düştü (Pilotlar öldü)
  • "Rusya Suriye’nin bağımsızlığını koruyacak"

Rus Kommersant gazetesinin isimsiz askeri ve siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya’nın, Suriye’nin Lazkiye ilinde bulunan Hımeymim üssüne “muhalif gruplar” tarafından 31 Aralık 2017’de havan saldırısı yapıldığı öne sürüldü.

Rusya’nın Suriye operasyonu kapsamında yaşadığı en ağır kayıplardan biri olarak tanımlanan saldırı nedeniyle üste bulunan 10’dan fazla askerin yaralandığı belirtildi.

Haberde, saldırı sonucu Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı en az 4 Su-24 tipi bombardıman uçağı, 2 Su-35S tipi savaş jeti ve bir adet An-72 tipi nakliye uçağının kullanılamaz hale geldiği ileri sürüldü.

Bir mühimmat deposunun da tümüyle imha edildiğinin öne sürüldüğü iddialara ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan henüz açıklama yapılmadı.

Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, 31 Aralık 2017’de Mi-24 model savaş helikopterinin Suriye’deki Hama hava üssü yakınlarında teknik bir arıza nedeniyle düştüğü ve iki pilotun hayatını kaybettiği belirtilmişti.

PUTİN KISA SÜRE ÖNCE ZİYARET ETMİŞTİ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz haftalarda Hımeymim üssünde yaptığı açıklamada, Rus birliklerine Suriye’den çekilme talimatı verdiğini belirterek, “Rusya’nın Suriye’deki uzlaşma merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek. Rusya’nın Tartus ve Hımeymim üslerinin de faaliyetleri kalıcı olarak sürecek” açıklamasını yapmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin