Tuzladaki kimyasal atık olayında yeni gelişme

0
41

Tuzla’daki kimyasal kokuyla ilgili soruşturmada 20 vidanjörden alınan örnekler incelendi. Raporda olay yerinden alınan örneklerin uyuştuğu 4 vidanjörün çok sayıda kimyasal atık döktüğü tespiti yapıldı.İlişkili Haberler

  • Tuzla’da 'atık' soruşturması ile ilgili yeni gelişme
  • ''Tuzla'da yaşanan kimyasal atık olayı ilk değil'' iddiası
  • Tuzla'da kokuya neden olan kimyasalı döken 4 araç bulundu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Tuzla’da bazı mahalleleri etkileyen ve çok sayıda kişinin hastaneye başvurmasına neden olan kimyasal kokuya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda 4 vidanjörden çok sayıda kimyasal atığın döküldüğü tespit edildi.

Alınan bilgiye göre, 25 Aralık 2017’de ilçede yayılan ağır kokunun kaynağının ve sorumlularının belirlenmesi için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, kokuya neden olan atık su hattına kaçak drenaj yapılmasına ilişkin sahaya döküm yaptığı yönünde tespiti bulunan 20’nin üzerinde vidanjörden alınan örneklerin incelenmesi için Adli Tıp Kurumu’ndan istenen rapor savcılığa ulaştı.

Raporda, 4 vidanjörden alınan örneklerin, olay yerinden alınan numunelerle uyuştuğu ve çok sayıda kimyasal atığın döküldüğü kimyasallar arasında insan sağlığına zararlı kimyasal madde bulunduğu yönünde tespit yapıldı.

Savcılığın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma devam ediyor.

VATANDAŞIN İHBARIYLA ORTAYA ÇIKTI

Tuzla’da 25 Aralık 2017’de akşam saatlerinde bazı mahallelerde sebebi bilinmeyen ağır bir koku alan vatandaşlar, ilgili kurumlara ihbarda bulunmuş, durumun bildirilmesi üzerine bölgeye gelen ekipler, kokunun kaynağının belirlenmesi için çalışma başlatmıştı.

Yoğun koku şikayetleri üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, incelemeler sonucu laf konusu kokunun atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı duyurulmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin