OZON TEDAVİSİ

0
30
suat Arusan

ozon (1)Ozon tedavisi, son yıllarda adından sıkça bahsettiren yaşlanmayı geciktirici etkisi ile bilinen bir uygulamadır. Ozon üç oksijen atomunun birleşmesi ile oluşan kimyasal bir bileşiktir. Kullanıldığı yeri güçlü dezenfekte etme özelliği sayesinde dünya çapında arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.
Ozon tedavisi, saf ozon ve oksijen karışımıyla uygulanmaktadır. Hastalığın durumuna göre değişik oranlarda ayarlanabilen bu tedavi, pek çok merkezde farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. En çok kullanılan ozon tedavisi yönteminde kişinin 50-100 ml arasında kanı alınarak ozonlanır ve damardan geri verilir. Bir başka yöntemde de damardan 3-5 ml gibi daha az miktarda kan alınır, ozonla temas ettirilir ve kişinin kasına enjeksiyonla verilir. Uzman bir doktor hastanın durumuna göre alacağı dozu belirler ve tedaviye geçilir.
Ozon tedavisi, dolaşım bozukluklarında, karaciğer hastalıklarında, virüslerin sebep olduğu uçuk ve benzeri hastalıkların tedavisinde, açık yaralar ve benzeri hastalıklarda kullanılır. Ayrıca kanser tedavisi gören hastalarda destek amacıyla ozon tedavisi uygulanır. Böylece hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlanır. Ozon tedavisinin bir başka kullanım amacı da vücuttaki oksijen miktarı azlığını gidermek, biriken zararlı toksinleri yok etmektir. Bu sayede kişilerin enerji kazanmaları sağlanır. Kronik yorgunluk yaşayan, spor aktivitelerini devam ettirmek isteyen, depresyon, stres gibi psikolojik sıkıntılar yaşayan hastalar için de ozon tedavisi tavsiye edilmektedir. Depresyon hastalarında ozon tedavisi sonrası ilaç kullanımının azaldığı görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin